reklama
kategoria: Kraj
26 lipiec 2024

90% Polaków za związkami partnerskimi kobiety i mężczyzny, 52% też dla par tej samej płci

zdjęcie: 90% Polaków za związkami partnerskimi kobiety i mężczyzny, 52% też dla par tej samej płci / fot. PAP
fot. PAP
Stosunek Polaków do legalizacji związków partnerskich różni się w zależności od tego, czy chodzi o związki osób tej samej czy różnej płci. 90 proc. badanych aprobuje możliwość formalizowania związków kobiety i mężczyzny, a 52 proc. opowiada się za ich legalizacją dla par tej samej płci - wynika z sondażu CBOS.
REKLAMA

"Ogromna większość badanych (90 proc. wobec zaledwie 6 proc. będących przeciwnego zdania) aprobuje możliwość formalizowania związków partnerskich, które tworzą kobieta i mężczyzna. Mniej, bo nieco ponad połowa (52 proc.) opowiada się za legalizacją takich związków dla par tej samej płci, natomiast ponad dwie piąte (43 proc.) uważa, że nie powinno być takiej możliwości" - poinformowano.

Z danych CBOS wynika, że na pytanie: "Czy Pana(i) zdaniem, możliwość zawierania formalnych związków partnerskich powinni (powinny) mieć: kobieta i mężczyzna żyjący wspólnie w związku?", odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 65 proc. ankietowanych, "raczej tak" - 25 proc., "raczej nie" i "zdecydowanie nie" - po 3 proc., "trudno powiedzieć" - 4 proc.

Na analogiczne pytanie o możliwość zawierania formalnych związków partnerskich przez dwie osoby tej samej płci, odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 27 proc., "raczej tak" - 25 proc., "raczej nie" - 15 proc., "zdecydowanie nie" - 28 proc., "trudno powiedzieć" - 5 proc.

CBOS podało, że łącząc odpowiedzi na oba pytania, za legalizacją związków partnerskich dla wszystkich, niezależnie od płci, jest co drugi badany (50 proc.), a całkowity sprzeciw wyraża co dwudziesty (5 proc.). Ponad jedna trzecia (35 proc.) zaakceptowałaby sformalizowanie związków partnerskich wyłącznie dla par heteroseksualnych, a jeden na stu (1 proc.) – wyłącznie homoseksualnych. Pozostali badani (9 proc.) mają w tej sprawie niejednoznaczne stanowisko, czyli odpowiadając na jedno i/lub drugie pytanie, zadeklarowali brak opinii ("trudno powiedzieć").

Z sondażu wynika, że według badanych, osoby pozostające w relacjach niebędących małżeństwem powinny mieć prawo do decyzji o pochówku zmarłego partnera lub partnerki (93 proc.) oraz uzyskania informacji medycznej i podejmowania decyzji związanych z leczeniem (91 proc.). "Zdecydowana większość jest również za tym, aby istniała możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego w sytuacji sprawowania opieki nad partnerem lub partnerką (87 proc.), a także objęcia tej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym (82 proc.)" - dodano.

Wskazano, że 76 proc. Polaków aprobuje w przypadku związków partnerskich możliwość dziedziczenia majątku (15 proc. jest przeciw), wspólnego opodatkowania (74 proc. za, 17 proc. przeciw), a także przysposobienia, czyli prawnego uznania za swoje dziecka partnera lub partnerki (74 proc. za, 18 proc. przeciw).

Nieco mniej osób - dodano - (71 proc. za, 20 proc. przeciw) aprobuje prawo do występowania o rentę rodzinną po zmarłej osobie, z którą było się w związku partnerskim. "Kwestią, do której wprawdzie większość badanych ma przychylny stosunek (59 proc.), ale jednocześnie spotyka się ona z największym oporem (31 proc.), jest przyjęcie wspólnego nazwiska przez osoby będące w tego typu relacji" - zaznaczyło CBOS.

CBOS zwróciło uwagę, że o stosunek do niektórych spośród tych rozwiązań pytało w 2011 i 2013 r. Zauważyło, że od poprzedniego pomiaru zwiększyła się aprobata wszystkich tych kwestii: w największym stopniu przybyło opowiadających się za możliwością wspólnego opodatkowania (wzrost o 12 pkt. proc.), a w nieco mniejszym: możliwości uzyskania informacji medycznej i podejmowania decyzji o leczeniu (o 7 pkt.), objęcia partnera lub partnerki ubezpieczeniem zdrowotnym (o 7 pkt.), decydowania o pochówku (o 5 pkt.), pobierania renty po śmierci osoby, z którą było się w takim związku (o 5 pkt.), i dziedziczenia po niej majątku (o 4 pkt.).

Jeśli chodzi o elektoraty, CBOS podało, że "w ogromnej większości pozytywnie nastawieni do legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci są zwolennicy ugrupowań rządzących: Lewicy (93 proc. za, przy czym zaznaczono niewielką liczebność zwolenników tej partii w próbie), Koalicji Obywatelskiej (82 proc. za) i Trzeciej Drogi (72 proc. za).

Przeciwnicy - zauważono - przeważają wśród potencjalnych wyborców Konfederacji Wolność i Niepodległość (72 proc. przeciw) oraz Prawa i Sprawiedliwości (68 proc.).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je od 4 do 14 lipca 2024 r. na próbie liczącej 1076 osób (w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 23,0 proc. – CATI i 15,1 proc. – CAWI).

pak/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Choszczno
8.3°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Choszcznie

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 18:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-18 19:00
miejsce
Choszczeński Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 19:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany