reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
16 luty 2024

Premiera spektaklu "Siostrunie" w Teatrze Kwadrat - 24 lutego

zdjęcie: Premiera spektaklu
fot. PAP
"Siostrunie", spektakl muzyczny w charakterze musicalu, opowiada historię sióstr zakonnych, które próbują za wszelką cenę zarobić trochę pieniędzy w prawdziwie religijny sposób, czyli robiąc show dla widzów - mówi PAP reżyser Mariusz Kiljan. Premiera w Teatrze Kwadrat - 24 lutego.
REKLAMA

"Obecnie bardzo popularne jest stawianie pytań, czy to jest musical czy spektakl muzyczny? Musicalem nazywa się przedstawienie, w którym aktorzy tylko śpiewają, a w spektaklu muzycznym aktorzy również grają postaci, role etc. +Siostrunie+ to fenomenalny spektakl muzyczny w charakterze musicalu" - wyjaśnił reżyser.

"Obok tego, co się dzieje w trakcie piosenek, które są tu zrobione - jak dla mnie - w znakomity sposób przez aktorów, to jeszcze wykonawcy mają prawdziwe sceny aktorskie" - mówił. "Opowiadają historię o siostrach zakonnych, które próbują za wszelką cenę zarobić trochę pieniędzy w prawdziwie religijny sposób, czyli robiąc show dla widzów. Pieniądze potrzebne im są na pogrzeb zmarłych sióstr" - powiedział Mariusz Kiljan.

Zwrócił uwagę, że "tak naprawdę na scenie widzimy żywych ludzi, jak w każdej fabryce, w każdym przedsiębiorstwie, którzy mają swoje hierarchie, skomplikowane relacje pomiędzy sobą". "Widzimy jak rozmawia szef z pracownikiem czy jak portier traktuje pracownika, który się spóźnił itp. Właśnie takie sytuacje chciałem pokazać wszystkim tym, którzy przyjdą do Teatru Kwadrat, by zobaczyć po raz pierwszy w historii tego teatru musical" - wyjaśnił.

Scenografia na dużej scenie przypomina wnętrze sali gimnastycznej. "Siostry wpadły na genialny pomysł i przyjeżdżają do szkoły podstawowej, gdzie, dzięki uprzejmości pani dyrektor, wystawiają musical na deskach sali gimnastycznej" - tłumaczył twórca przedstawienia.

Pytany o spolszczenie libretta, Mariusz Kiljan powiedział: "pozwoliłem sobie na to, by przełożyć to na nasz polski grunt". "Wiadomo, siostry przyjeżdżają do Francji, akcja rozgrywa się na całym świecie, ale pomiędzy piosenkami i kwestiami widz usłyszy odniesienia do naszej rzeczywistości. Na przykład podczas sceny z jadłospisem pojawi nam się jadłospis Matki Boskiej z Łagowa" - wyjaśnił. "Te zabiegi są po to, żeby ten spektakl był uniwersalny, żeby to nie była tylko historia sióstr skądś tam, z daleka. Żeby ta opowieść widzom kojarzyła się z siostrami, które są w Polsce" - wyjaśnił reżyser.

"Na scenie udało nam się zrobić wszystko. Siostry nie tylko śpiewają, ale także tańczą i stepują. Nawet momentami pokazują kawałek nogi, co u sióstr jest właściwie zabronione" - powiedział.

Pytany o obsadę ról, reżyser powiedział: "zmiany, które wprowadziłem, powodują, że to nie są te +Siostrunie+ z Broadwayu". "One są nasze, polskie. I ponieważ cuda się zdarzają się wszędzie, to u nas zdarzy się taki cud, który jest niespodziewany, a mianowicie Siostra Mary Amnezja okaże się być mężczyzną" - wyjaśnił Mariusz Kiljan.

"Akcja spektaklu rozpoczyna się w momencie, gdy na skutek eksperymentów kuchennych jednej z sióstr w klasztorze umierają 52 zakonnice. By zdobyć pieniądze na pochówek, siostrzyczki decydują się zorganizować show, w którym same wystąpią. Prezentowana przez nie rozrywka to cięty dowcip, efektowne piosenki, ciekawa muzyka, znakomita gra aktorska i taniec ze stepem włącznie" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Przypomniano, że "+Siostrunie+ to międzynarodowy fenomen". "Wystawiane na całym świecie bawią widzów ponad 30 lat, to jedno z najdłużej wystawianych przedstawień w historii Off-Brodwayu" - wyjaśniono. Ich prapremiera na Off-Brodwayu odbyła się w 1985 r. W sumie w Nowym Jorku zagrano 3 672 przedstawienia.

Autorem oryginalnego libretta jest amerykański kompozytor i scenarzysta Dan Goggin. Autorami polskiej wersji libretta są Janusz Delf i Andrzej Ozga. Polskie wersje piosenek - Andrzej Ozga. Reżyseria - Mariusz Kiljan. Kierownik muzyczny - Marcin Partyka. Choreografię opracowała Barbara Olech. Step - Jirzina Nowakowska. Scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy - Sylwester Krupiński.

Występują: Hanna Śleszyńska / Aldona Jankowska (Matka Przełożona - Siostra Mary Regina), Monika Bubniak / Ilona Chojnowska (Opiekunka Nowicjatu - Siostra Mary Hubert), Olga Kalicka / Agnieszka Sienkiewicz (Katechetka - Siostra Mary Roberta Anna), Aleksandra Radwan (Nowicjuszka - Siostra Mary Leo), Modest Ruciński / Bartłomiej Wiater (Chodzące Nieszczęście - Siostra Mary Amnezja) i Sandra Babij (Mary Jean).

Premiera - 24 lutego na Dużej Scenie Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Choszczno
1.3°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Choszcznie

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Choszczeński Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-18 19:00
miejsce
Choszczeński Dom Kultury,...
wstęp biletowany