reklama
kategoria: Miasto
18 grudzień 2023

Choszczno: miasto nad Jeziorem Kluki na Pojezierzu Choszczeńskim

zdjęcie: Choszczno: miasto nad Jeziorem Kluki na Pojezierzu Choszczeńskim / Halina Ciszewska-Czyż/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Halina Ciszewska-Czyż/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Położone na Pojezierzu Choszczeńskim miasto otoczone jest malowniczymi jeziorami, z największym z nich - Jezioro Kluki.
REKLAMA

Tego szukamy w Choszcznie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Choszczno, Choszczno pogoda, Choszczno praca, spotted Choszczno, 105 Choszczno, apteka Choszczno.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Choszcznie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Choszczno leży w dolinie rzeki Stobnicy, ciągnącej się z zachodu na wschód. Jeśli spojrzymy na początki miasta z perspektywy polityczno-historycznej, warto przypomnieć, że zostało założone na obszarze włączonym w drugiej połowie XIII wieku do Nowej Marchii. Ten obszar stanowił część państwa margrabiów brandenburskich, które zostało utworzone na ziemiach polskich i pomorskich. Do końca XVII wieku Choszczno należało do wschodniej (zaodrzańskiej) części Brandenburgii. Od XVIII wieku ten obszar wszedł w skład Prus, a następnie (w latach 1871-1945) Niemiec. Po roku 1945 tereny te znajdują się w granicach Państwa Polskiego.

Choszczno było gminą miejską od średniowiecza, początkowo na Ziemi Choszczeńskiej do XVI wieku, a od XVI wieku do dziś w powiecie choszczeńskim.

Na obszarze, gdzie powstało miasto Choszczno (niem. Arnswalde), istniało osadnictwo już od epoki kamiennej. W V wieku n.e. okolica została opustoszała, a osadnictwo słowiańskie pojawiło się ponownie od VI wieku. W samym Choszcznie istniał gród obronny i prawdopodobnie osada handlowa. Pierwsze pisemne wzmianki o tym obszarze pochodzą z początku XIII wieku.

W 1233 r. książę wielkopolski Władysław Odonic obdarzył cystersów majątkiem sięgającym aż do jezior Klukom i Sowno. Cztery lata później przekazał również zakonowi rycerskiemu joannitów ziemie na wschód od jeziora Klukom (z ośrodkiem w Korytowie). Konflikt między zakonami doprowadził do zajęcia Choszczna przez margrabiów.

W drugiej połowie XIII wieku margrabiowie założyli miasto Arnswalde (Orli Las). Średniowieczny gród posiadał status miasta pod władzą monarchy. Od samego początku działał tu samorząd miejski, składający się z urzędu sołtysiego, burmistrza oraz rady miejskiej z sędziami i komornikami. Od 1808 do 1933 r. władze miejskie kierowało kolegium reprezentowane przez magistrat, złożony z burmistrza i radców miejskich, posiadających uprawnienia wykonawcze i policyjne. W latach 1933-1945 magistrat liczył sześć osób, a rada gminy miała 13 radnych, z burmistrzem na czele. Po wojnie burmistrzów wybierano w latach 1945-1950, a następnie od 1990 r. do dzisiaj. Od 2006 r. burmistrzem Choszczna jest Robert Adamczyk. Rada miejska, pilnująca spraw mieszkańców od XIV wieku, liczyła od 7 (w XVII wieku) do 21 radnych obecnie.

Od czasów średniowiecza obszar wewnątrz murów miasta był podzielony na cztery dzielnice. Współcześnie istnieje cztery osiedla, jednakże wykraczają one daleko poza obszar historycznych murów. Do XVIII wieku miasto otoczone było potężnym 9-metrowym murem obronnym zbudowanym z kamieni i cegły, posiadało podwójne fosy z obu stron (zachodniej i wschodniej) oraz potrójne fosy od strony południowej. Taki system obronny sprawił, że do XVII wieku Arnswalde było praktycznie nie do zdobycia. Z tamtych czasów zachowały się do dzisiaj elementy, takie jak kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, barbakan i fragmenty murów.

W latach 1405-1454 miasto odegrało istotną rolę polityczną, zwłaszcza w ramach antykrzyżackiej opozycji. W 1433 r. rada miejska złożyła hołd lenny królowi polskiemu, pozostając pod jego władzą do 1437 r. W okresie od 1443 do 1445 r., po buncie mieszczan, Krzyżacy wznieśli w mieście swój zamek.

Z kronik z początków XVI wieku wynika, że Choszczno było jednym z największych miast Nowej Marchii, przewyższając Chojnę, Kostrzyn i Myślibórz. W drugiej połowie XVI wieku, pod względem liczby mieszkańców, zajmowało ono drugie miejsce wśród miast nowomarchijskich. Jednak w XVII wieku miasto straciło na znaczeniu głównie z powodu epidemii, pożarów i działań wojennych związanych z Wojną Trzydziestoletnią.

Od XVII do wczesnego XX wieku mieszkańcy głównie zajmowali się rolnictwem i rzemiosłem. Linia kolejowa zbudowana w 1847 r. przyczyniła się do rozwoju miasta i powstania przemysłu. Do 1945 r. Choszczno było miejscem rozwoju różnych branż, takich jak produkcja zapałek, maszyn rolniczych, sukna, papy, drutu i cukru. Społeczność żydowska, zaangażowana głównie w prowadzenie małych firm rodzinnych, odgrywała istotną rolę w rzemiośle i handlu, lecz została zlikwidowana przez Niemców w latach 1933-1935.

Najważniejsze, największe i najdroższe inwestycje na terenie miasta i gminy, które miały miejsce po drugiej wojnie światowej, zostały zrealizowane po roku 2006. W ciągu ostatnich 15 lat przeprowadzono różnorodne prace, takie jak renowacja i ocieplenie szkół, budowa nowego Przedszkola nr 1 oraz kompleksu komunalnego przy ul. Jarzębinowej. Przeprowadzono także remonty świetlic wiejskich i remiz. Jezioro Klukom, znajdujące się w centrum miasta, zostało otoczone promenadą, a wokół niego stworzono rozbudowaną sieć atrakcji sportowo-turystycznych, obejmującą kąpielisko, plażę miejską, wypożyczalnię sprzętu pływającego, krytą pływalnię "Wodny Raj", boiska ze sztuczną nawierzchnią, tor rowerowy, place zabaw, siłownie zewnętrzne, street workout, a także mola i przystanie wędkarskie.

Miasto, jako jedno z nielicznych w kraju, propaguje picie wody prosto z kranu, ponieważ nowa stacja uzdatniania umożliwia pozyskiwanie wody z ujęć głębinowych. Nowoczesna oczyszczalnia ścieków z 2019 r. inwestycja warta ponad 40 mln złotych stanowiła najdroższą inwestycję w powojennej historii gminy. Podobna kwota została przeznaczona na generalną przebudowę ulic Władysława Jagiełły i Drawieńskiej, które przechodzą przez miasto, natomiast dworzec kolejowy oddany do użytku w 2020 r. stał się ważnym elementem komunikacyjnym. Zakład Aktywności Zawodowej z 2018 r. i nowe targowisko miejskie to kolejne inwestycje, które wzbogaciły infrastrukturę miasta. Od 2020 r. symboliczną wizytówką gminy jest Choszcz, legendarny rycerz i założyciel miasta liczącego ponad 750 lat, a jeziora pozostają istotnym elementem atrakcyjności turystycznej.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty     Dane statystyczne     Pogoda

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Choszczno
1.8°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Choszcznie

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Choszczeński Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-18 19:00
miejsce
Choszczeński Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 19:00
miejsce
Barlinecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany